RIC
Regional Information Centre
for Scientific and Technological Cooperation with EU
 

D. 4.2.



 


Project no. PL 043911

Project acronym: RegionERA

Project title: REGIONAL NETWORK FOR SUPPORT OF SCIENTIFIC AND TECHNOLOGICAL CO-OPERATION BETWEEN EUROPEAN UNION AND RUSSIAN REGIONS

Instrument: FP6 Specific Support Action

Thematic Priority: INCO

 

 

Deliverable 4.2.

Information days proceedings



15 June 2007
Info day
In association with Bio NCP (Bach Institute of Biochemistry of RAS)

List of participants

  1. Dr Natalia Avtina, Pharmaceutical Faculty, Voronezh State University
  2. Dr Alexey Aleschenko, Research Department, Voronezh Glinka State Agrarian University
  3. Prof Andrey Annenkov, International High Technology Institute
  4. Dr Alla Batchenko, Head of Department of Academic Mobility, South Federal University
  5. Dr Irina Bakhmetieva, Head of Centre for International Cooperation, Voronezh State Pedagogical University
  6. Mr. Andrey Besedin, Kursk State Medical University
  7. Mr. Andrey Bystrykh, Faculty of Romano-Germanic Philology, Voronezh State University
  8. Dr Aleksey Valyalschikov, Geology Faculty, Voronezh State University
  9. Ms Elena Vereschagina, History Faculty, Voronezh State University
  10. Dr Galina Grishina, Head of Department for International Affairs, Volgograd State Agricultural Academy
  11. Dr Ekaterina Dvoretskaya, Deputy Director of Centre for International Specialists Training, Tambov State Technical University
  12. Dr Mikhail Drapaluk, Voronezh State Academy of Forestry Engineering
  13. Dr. Aleksey Zhuravlev, Voronezh State Agricultural Academy
  14. Dr Igor Isakov, Voronezh State Academy of Forestry Engineering
  15. Dr Sabir Kadyrov, Head of Research Department, Voronezh Glinka State Agrarian University
  16. Dr Elena Kardasheva, International Relations Faculty, Voronezh State University
  17. Ms Inna Kaskova, Belgorod State University
  18. Mr. Maxim Kovtun, Belgorod Shukhov State Technological University
  19. Ms Anastasia Kolpakova, Borisoglebsk State Pedagogical Institute
  20. Dr Igor Komov, Geography and Geoecology Faculty, Voronezh State University
  21. Ms Olga Kononenko, Kharkov, Ukraine
  22. Dr Mikhail Kopytin, Voronezh State Technical University
  23. Ms Angelina Korotkikh, Voronezh Burdenko State Medical Academy
  24. Dr Andrey Krasukov, Law Faculty, Voronezh State University
  25. Dr Vera Levina, Tambov Derzhavin State University
  26. Prof Tatyana Ledeneva, Faculty of Applied Mathematics and Mechanics, Voronezh State University
  27. Dr Alexey Mashirin, Маширин, A.N.Bakh Institute of Biochemistry RAS
  28. Prof Viktor Mescheriakov, проректор по научной работе, Lipetsk State Technical University
  29. Ms Irina Miroshnichenko, Belgorod State Agricultural Academy
  30. Dr Vladimir Moskovkin, Head the Department, Deputy Vice-rector for Research, Belgorod State University
  31. Dr. Larissa Mozar, Deputy-rector, Kuban State University
  32. Dr. Loudmila Nazarova, Oriel State Technical University
  33. Dr Ekaterina Nikonova, Regional Centre for International Cooperation (RCIC) of the West Siberian Universities, Altay Polzunov State Technical University
  34. Dr Loudmila Novikova, Voronezh State Academy of Forestry Engineering
  35. Dr Vladimir Panischev, Kursk State Technical University
  36. Ms Yulia Polyaninova, Saratov State Technical University
  37. Dr Vladimir Pryadiev, Mathematics Faculty, Voronezh State University
  38. Dr Oleg Rodin, Economics Faculty, Voronezh State University
  39. Mr. Aleksey Sushkov, Engineering Bureau of Chemical Automatics
  40. Dr Alexander Sychev, Vice-dean, Сomputer Sciences Faculty, Voronezh State University
  41. Mr. Grigoriy Uskov, Physics Faculty, Voronezh State University
  42. Dr Maxim Kharchenko, Faculty of Philosophy and Psychology, Voronezh State University
  43. Prof Alexander Shashkin, Dean, Faculty of Applied Mathematics and Mechanics, Voronezh State University


11 December 2007
Workshop

In association with Bio NCP (Bach Institute of Biochemistry of RAS)

List of participants


  1. Dr Nikolay Barinov, Saratov State Agrarian University
  2. Dr Alexey Vsilyev, Deputy Head of Department for International Affairs, Saratov State Agrarian University
  3. Prof Mikhail Epinetov, Astrakhan State University
  4. Prof Tatyana Ermolayeva, Head the Department, Lipetsk State Technical University
  5. Dr Igor Isakov, Voronezh State Academy of Forestry Engineering
  6. Prof Ivan Kaluzhny, Head of Department, Saratov State Agrarian University
  7. Dr Elena Kalmykova, Lipetsk State Technical University
  8. Prof Tamara Kovaleva, Voronezh State University
  9. Prof Oscar Koyfman, Rector, Ivanovo State University of Chemistry and Technology
  10. Dr Ilona Kometiani, Kursk State University
  11. Dr Elena Kulikova, Voronezh Glinka State Agrarian University
  12. Prof Sergey Makarov, Head the Department, Ivanovo State University of Chemistry and Technology
  13. Dr Lidia Mezhova, Voronezh State Pedagogical University
  14. Prof Irina Nam, Director, Innovaion Research and Education Centre for Biotechnology and Ecology, Bryansk Petrovsky State University
  15. Prof Victor Nikonenko, Kuban State University
  16. Dr Tamara Oliva, Belgorod State Agricultural Academy, Centre for Biotechnology Research
  17. Prof Natalia Ptichkina, Saratov State Agrarian University
  18. Dr Irina Starchenko, Taganrog State University Of Radioengineering, South Federal University
  19. Prof Marina Fedorova, Belgorod State University
  20. Dr Inna Fedotova, Head the Department, Orel State University
  21. Prof Alexandr Cheremisinov, Head of Department, Voronezh Glinka State Agrarian University
  22. Mr Andrey Shendakov, Orel State Agrarian University

11 December 2007
Workshop «New opportunities for participation of Russian institutions
in European projects in the field of nanotechnologies»

In association with Nano NCP (A.V.Shubnikov Institute of Crystallography
of Russian Academy of Sciences)

List of participants


  1. Dr Vladimir Anikin, Kursk State University
  2. Prof Anatoliy Barbotko, Kursk State Technical University
  3. Dr Andrey Baranov, Tambov State Technical University
  4. Dr Larissa Bityutskaya, Voronezh State University
  5. Prof Evelina Domashevskaya, Head the Department, Voronezh State University
  6. Prof Irina Zaporotskova, Head the Department, Volgograd State University
  7. Prof Yury Kalinin, Head the Department, Voronezh State Technical University
  8. Dr Irina Kondratenko, Voronezh State Academy of Forestry Engineering
  9. Dr Alexey Lazarev, Kursk State Technical University
  10. Ms Maria Lazebnaya, Centre for Nanostructure Materials and Nanotechnology, Belgorod State University
  11. Dr Igor Nazarov, Saratov State Agrarian University
  12. Prof Valery Nebolsin, Voronezh State Technical University
  13. Dr Alexey Novikov, Voronezh State Academy of Forestry Engineering
  14. Prof Vladimir Novikov, Head the Department, Bryansk State University
  15. Prof Vladimir Piven, Head the Department, Orel State University
  16. Dr Yury Fedyaev, Orel State University
  17. Dr Svetlana Pozhidaeva, Kursk State Technical University
  18. Prof Vyacheslav Polunin, Head the Department, Kursk State Technical University
  19. Prof Stanislav Rembeza, Head the Department, Voronezh State Technical University
  20. Dr Pavel Seredin, Voronezh State University
  21. Dr Yury Sokolov, Voronezh State University
  22. Dr Sergey Turischev, Voronezh State University
  23. Prof Pavel Serba, Taganrog State University Of Radioengineering, South Federal University
  24. Prof Yury Yurakov, Voronezh State University
  25. Prof Sergey Yatsun, Head the Department, Kursk State Technical University

11 December 2007
Workshop «Socio-economic sciences and humanities in FP7»

In association with SSH NCP (Centre for Science Research and Statistics, Moscow)


List of participants

  1. Dr Nikolay Bazhinov, Dean, Taganrog State University Of Radioengineering, South Federal University
  2. Prof Yuliya Vertakova, Head the Department, Kursk State Technical University
  3. Dr Nadezhda Gracheva, Head the Department, Kursk State Technical University
  4. Dr Igor Drozdov, Head of Research Centre, Voronezh State Technical University
  5. Dr Elena Dudina, Head of Research Centre, Orel State University
  6. Ms Olga Emelyanova, Voronezh State University
  7. Dr Apollon Karibov, Volgograd State University
  8. Dr Igor Komov, Voronezh State University
  9. Dr Sergey Korobov, Head of Centre of Innovative Technologies, Volgograd State University
  10. Dr Irina Krutiy, Director, Institute for Complex Social Research, Modern University for the Humanities
  11. Ms Sergey Loginov, Head of Research Department, Kursk State University
  12. Dr Vladimir Moskovkin, Head the Department, Deputy Vice-rector for Research, Belgorod State University
  13. Mr Dmitry Mozar, Sochy Research Institute RAS
  14. Dr. Larissa Mozar, Deputy-rector, Kuban State University
  15. Dr Oleg Rodin, Voronezh State University
  16. Ms Ekaterina Samofalova, Kursk State Technical University
  17. Dr Larissa Sevryukova, Vice-rector for Economy, Head the Department, Kursk State Technical University
  18. Dr Tatyana Stakhi, Tambov Derzhavin State University
  19. Prof Igor Tyumentsev, Vice-rector for Research, Volgograd State University
  20. Dr Inga Shershen, All-Russian Distance Institute of Finance and Economics, Voronezh Branch

11 December 2007
Workshop on Theme «Information and communication technologies»

In association with ICT NCP (State Research Institute of Operational Systems, Moscow)

List of participants

  1. Dr Vadim Volkov, Orel State Technical University
  2. Dr Oleg Glazunov, Concern “Sozvesdie” (Voronezh Research Institute of Communications)
  3. Mr Mikhail Druchenko, Concern “Sozvesdie” (Voronezh Research Institute of Communications)
  4. Dr Andrey Kovalev, Director, Specific Integral Schemes and Microschemes Design Centre, Taganrog State University Of Radioengineering, South Federal University
  5. Dr Anton Kononov, Taganrog State University Of Radioengineering, South Federal University
  6. Dr Larissa Kochetova, Head the Department, Volgograd State University
  7. Dr Maksim Kravets, Management, Marketing and Finance Institute
  8. Dr Yury Kravchenko, Taganrog State University Of Radioengineering, South Federal University
  9. Dr Alexandr Krylovetsky, Voronezh State University
  10. Mr Gennady Kyshtymov, Head of Sector, Concern “Sozvesdie” (Voronezh Research Institute of Communications)
  11. Dr Sergey Mescheryakov, Deputy Head of Research Institute, Voronezh State Technical University
  12. Dr Yury Nechaev, Concern “Sozvesdie” (Voronezh Research Institute of Communications)
  13. Ms Tatyana Ositskaya, Head of Sector, Concern “Sozvesdie” (Voronezh Research Institute of Communications)
  14. Dr Andrey Popov, Taganrog State University Of Radioengineering, South Federal University
  15. Prof Andrey Strogonov, Voronezh State Technical University
  16. Dr Alexander Sychev, Vice-dean, Сomputer Sciences Faculty, Voronezh State University
  17. Dr Yaroslav Turovsky, Director, Digital Medical Technologies Laboratories, Voronezh State University
  18. Prof Evgeny Fedorkov, Head the Department, Voronezh State Technical University
  19. Dr Alexey Frolov, Orel State Technical University
  20. Dr Sergey Shevelyev, Kursk State Technical University
  21. Dr Vasiliy Yushin, Kursk State Technical University

List of handouts

Hard copy:

  1. information on new FP7 open call for proposals for 2008 in Russian on all the Themes
  2. partner offer form for participation in FP7
  3. leaflet about activities of the Central Black Soil Regional Information Point for Scientific and Technological Cooperation with the EU
  4. info letter about a newletter issued by the CBS RIP
  5. form of subscription on the Newsletter
  6. content of Newsletter #28
  7. List of Russian NCPs and RIPs with contacts
  8. new edition of booklet “European scholarships for you”

CD:

  1. presentations of training workshop «From idea to project»: Rules of play for Russian FP7 partners
  2. leaflets on FP7: THE SEVENTH FRAMEWORK PROGRAMME (FP7), A New Approach to International S&T Cooperation in the EU’s 7th Framework Programme (2007-2013)
  3. information about FP7 calls for proposals for 2008 in Russian
  4. in English: work programme and guide for applicants
  5. information on Guidelines for FP7 applicants prepared by the CBS RIP to publish
  6. list of member-states, candidate and associated countries and ICPC countries
  7. FP7 glossary
  8. partner offer form for participation in FP7
  9. List of Russian NCPs and RIPs with contacts
  10. a list of databases of European and Russian NCPs
  11. the CBS RIP Newsletter #28
  12. form of subscription on the Newsletter
  13. A booklet “European scholarships for you”